MIKS RAAMATUPIDAMINE? | Kristel

Minu huvi raamatupidamise vastu algas ilmselt sellest, et peale keskkooli läksin tööle ja see palk, mida sain ei olnud väike, kuid millegipärast ei osanud ma sellega ümber käia. Tahtsin õppima minna, kuid ei teadnud endiselt mida. Raamatupidamine tundus selline ala olevat, mida oli eelkõige mulle endale vaja. Ülikooli ajal töötasin raamatupidamise assistendina. Minu ülitore ülemus ütles, et tema ei kujuta ette, et oleksin raamatupidaja. Numbrite peale hea mälu, kuid iseloomult olen pigem elav. 10 päeva peale ülikooli lõpetamist lapse kõrvalt 2012 aastal registreerisin enda firma. Arvestades seda, et mul on juba kolm last ja kodus on vaikus haruldane nähtus, siis raamatupidamine on just eriti mõnus ja rahulik tegevus.

 Kristel

Loe lisaks

Miks raamatupidamine? | Triin 

Miks raamatupidamine? Just sellepärast, et mind paeluvad uued väljakutsed, mulle meeldivad numbrid ning soov aeg-ajalt juurde õppida uusi asju. Ja seda kõike on Kairi (Mamareti OÜ) mulle ka juba kahe aasta jooksul võimaldanud - jagades minuga kõiki oma teadmisi antud valdkonnast ning kasvatades minust enam-vähem iseseisva raamatupidaja.

Umbes kaks aastat tagasi sattusin Kairiga raamatupidamise teemal rääkima, kus ta mainis, et sooviks oma ettevõttesse väikest abilist. Kuna olen Tallinna Tehnikaülikooli majandusteaduskonnas omandanud MBA kraadi, läbides ka erinevaid finantsaineid, siis lõid selle jutu peale mul silmad kohe särama – avanes ju võimalus seni õpitud teooriat praktiseerima hakata ning lisaks palju uusi ja ka igapäevaelus vajalikke finantsteadmisi juurde saada. Jagasin Kairiga oma ideed, et võiksin teda oma vabast ajast natukene aidata, kui ta on valmis mind õpetama. Sellest pisikesest vestlusest ja otsusest sai aga alguse midagi palju suuremat, mida tänasel päeval saab nimetada hästi toimivaks tiimiks.

Triin
Loe lisaks

Miks olen raamatupidaja ja miks raamatupidamine? | Kaisa 

Käes oli 2010. aasta kevad, kui otsustasin erinevate valikute seast kandideerida majandusarvestuse erialale Tallinna Majanduskooli. Peale poolt õppeaastat olin täiesti veendunud, et seda tööd ma küll kunagi 8st 17ni tegema ei hakka (ja selles osas oli mul ka õigus). Üsna pea, aga sain praktikale ja hakkasin vaikselt selle tööga harjuma. Tänaseks on see minu igapäevatöö.

Raamatupidamise töö juures hoiab mind eelkõige vabadus – võin teha oma tööd hommikul kell 6 või õhtul kell 22. Lisaks on suureks plussiks asukohavabadus. Selle annab eelkõige tänane digikeskkond, kus (vähemalt meil Mamaretis) ei tule ükski klienti 19. kuupäeval oma tšekkidega kohale, kuna on vaja käibedeklaratsioon esitada. Meie armastame puid ja oleme oma töös vähemalt 99% osas paberivabad!

Raamatupidamine on väga lai ala ning midagi uut õpib iga päev. Tore on see, et kunagi igav küll ei hakka, pigem on pidevat peamurdmist ja uute teadmiste omandamist. Alati on oluline olla ühenduses teiste oma ala spetsialistidega, kuna üks teab üht ja teine teist asja täpsemini. Meil Mamareti tiimis on selline mõnus sümbioos tekkinud, kus saame alati teineteiselt kiiret nõu küsida.

Kaisa
Loe lisaks

Miks raamatupidamine? | Pille 

Kui eelmine aasta pidin töökohta vahetama, olin veendunud, et ma ei soovi teha enam sama tööd mida olin teinud viimased aastad. Olin viimased 17 aastat töötanud suurettevõttes, millest 14 aastat personalivaldkonnas. Ma ei saa öelda, et see mulle ei meeldinud, väga meeldis!

Analüüsides olukorda meie tööturul, tundsin, et olen valmis omandama uusi oskusi arvestades, et pean tööturul veel aktiivselt olema vähemalt veel 15 aastat. Juhuse tahtel sai minu valikuks raamatupidamine, milles mul puudusid igasugused algteadmised. Minu suureks üllatuseks ei olegi raamatupidamine ainult numbrid, vaid maailm mis tõmbas mind endasse kui elus organism.

Mida rohkem ma teadmisi omandan, seda huvitavam see on, seda rohkem hakkavad need samad numbrid elama ja moodustama tervikut kehast ehk ettevõttest. Minu teadmised finantsmaailmast on veel vähesed, seda põnevam see mulle tundub. Hetkel mulle tundub, et raamatupidamine ei olegi nagu töö vaid elustiil ja õnneks olen ma selles nüüd osaline.

Pille
Loe lisaks

Miks oleme raamatupidajad ja miks raamatupidamine? | Kairi 

Tihti on küsitud minu käest kas tõesti on raamatupidamine huvitav? Või mis selles nii põnevat on? Minnes selle küsimusega aastasse 2007, kui läksin alles raamatupidamist õppima, siis päris täpselt ei mäleta miks valisin selle eriala,  aga see-eest mäletan väga täpselt kui esimesest õppeaastast oli alles kolmveerand osa läbitud, olin kindlalt arvamusel, et teen seda tööd maksimaalselt 5 aastat. Tänaseks olen raamatupidamisega seotud olnud juba 10 aastat :)

Esimene töö raamatupidajana oli ühes raamatupidamisbüroos, kus pigem rolliks oli dokumentide sisestamine kui kaasamõtlemine. Olen väga tänulik nende aastate eest, kuna õppisin seal olles siiski palju. Kuid nendel aastatel ei tajunud ma veel, kui  hea võib olla raamatupidaja ja kliendi koostöö ning mitte olla ainult raamatupidamisteenuse pakkuja, kes võtab 1-2 korda kuus info kokku.

Õnneks on aastatega toimunud muutused ja võib-olla tuli see kaasa nn oma klientide olemasolust või juba väikesest kogemusest, et ei tee enam raamatupidamist pelgalt sisestamise pärast vaid on tulnud juurde teised lisandväärtused. Mul on väga oluline ettevõtte taga olevad inimesed, kui hea on nendega suhelda ja kui valmis on nad meid kaasama oma ettevõttesse, kuidas on valmis ettevõte arenema ja valmis kaasama uusi lahendusi.

Raamatupidamine on suurel määral aastatega muutunud ja muutub lähiaastatega veel väga palju. Sisestamise tööga saavad juba kõik hakkama, kuna programmid on head ja lihtsad ning erialaseid teadmiseid nii väga ei pea olema. Tänaseks on pigem oluline info liikumine, nõu andmine, analüüsimine ja süsteemide loomine.

Viimased 3 aastat on olnud ühed põnevamatest ja olen arenenud tohutult, juurde õppinud programme ja võtnud kasutusele erinevaid süsteeme vastavalt kliendi vajadusele. Lisaks keskendun peale numbritele ja dokumentidele ettevõtte taga olevatele inimestele ning üritan neile omakorda lisandväärtus anda keskendudes igale ettevõttele eraldi vastavalt nende eripärale.

Tänaseks võin öelda, et raamatupidamine on väga põnev ja arendav kuna pean tihti end täiendama ja kurssi viima erinevate lahendustega. Mul on hea meel, et jõudsin selle erialani ning tunnen kuidas silmad lähevad särama, kui satun rääkima oma tööst. Arvan, et olen raamatupidamisega seotud veel ka järgnevad aastad :) 

Kairi 

Loe lisaks

Kas ettevõtjana saab tegutseda ka ilma ettevõtet registreerimata?

Paljudel inimestel on võimalik palgatöö kõrvalt või kodus lapsepuhkusel olles lisatööd teha. Selle eest tasu saamiseks on mitu varianti, näiteks honorar, projektitasu või tööleping. Sellistel juhtudel maksab riigimaksud see, kellele tööd tehakse. Aga ehk oleks mõttekam hakata oma teenust-kaupa müüma oma ettevõtte alt? 

Loe lisaks SEB foorumis avalikustatud artiklist.
Loe lisaks

MILLIST INFOT KÜSIDA OMA RAAMATUPIDAJALT?

Viimase kahe aasta jooksul on meieni jõudnud liiga mitu ettevõtet kelle raamatupidamist on kuidagi hoitud aga ei saada saldosid ja infot või need on väga puudulikud. Küsimus tekib teenuse kvaliteedist ning kuidas jõutakse sellise teenuse osutamiseni?

Lisan siia mõned lihtsad punktid mida võiks iga ettevõtja nõuda igakuiselt raamatupidamisteenuse osutajalt. Kui eelmise kuu käibemaks on kokku võetud, siis on järgneva info saamine justkui tavapärane ja loogiline:

1.     Bilanss ja kasumiaruanne – näed oma ettevõtte varade ja kohustuste seisu ning millised on olnud perioodi tulud ja kulud

2.     Ostureskontro- näed, millised arved on jäänud tasumata

3.      Müügireskontro – näed, milliste arvete eest ei ole veel laekumisi toimunud

4.     Maksu- ja Tolliametist maksusaldode info.

Loe lisaks